Jsou dvě základní cesty, jak si s úpravou vody na zimu poradit. Ta první a jednodušší je svěřit to specializované firmě. Její pracovníci k vám přijedou, bazén upustí pod trysky, případně pod protiproud, z rozvodů vyfouknou všechnu vodu, nainstalují zimní uzávěry, vypustí vodu z filtračního zařízení, ošetří motor čerpadla a do bazénu nalijí zazimovací prostředek, který stabilizuje hodnoty vody a tím zabrání tvorbě a přemnožení řasy.
Jako u všech činností i zde platí okřídlené důvěřuj, ale prověřuj. Proto je při uzavírání smlouvy s firmou třeba pozorně studovat, jak v ní je ošetřena zodpovědnost za případné škody způsobené nedbalostí jejích pracovníků. |
Platit jednou za ošetření vody a podruhé ještě opravu vad na konstrukci způsobené chybnou přípravou na zimu by bylo jistě k zlosti.
Vodu raději nevypouštět
Někteří majitelé bazénů dávají přednost vlastnoruční přípravě bazénu na zimu. Prvním krokem by v takovém případě mělo být zjištění, jestli výrobce jejich bazénu doporučuje jej na zimu zcela vypustit, nebo nechat napuštěný. U většiny konstrukcí se dnes dává přednost ponechání vody, což má řadu výhod. Tlak vody a její hmotnost zabraňují zborcení stěn i škodám způsobeným vichřicemi zejména u lehkých nadzemních konstrukcí, neuškodí ale ani většině těch zapuštěných. U bazénů s fólií je ponechání vody dokonce nutnost, protože drží tvar fólie. Další rozhodování spočívá v tom, jestli chceme vodu, která bazén zpevňovala během zimy, na jaře vypustit a začít se koupat v úplně nové, nebo jestli se spokojíme s tou starou. K tomu, abychom mohli „zimní“ vodu dál používat, což je u větších bazénů koneckonců i pohodlnější, úspornější a ekologičtější, slouží právě zazimovací či přezimovací roztok, který má účinnost cca 3 měsíce. U dobře ošetřené vody nehrozí ani při dlouhodobém používání žádné zdravotní riziko.
|
Mikroorganismy žijí i v ziměPro správné zazimování bazénu je ovšem třeba splnit některé základní předpoklady. Nejdřív důkladně vyčistíme stěny speciálními přípravky, zbavíme dno sedimentů a hladinu plovoucích nečistot. Teprve pak vodu v bazénu chemicky ošetříme.
Úprava vody na zimu má několik základních cílů. Především musí zabránit rozmnožení řas, bakterií a dalších organismů během dlouhé doby, po kterou jsou vypnutá zařízení zajišťující její úpravu během koupací sezony. Mnohé z těchto mikroorganismů totiž jsou překvapivě nenáročné a pro spokojený život by jim stačila i voda pod ledem, nebo období přechodných oteplení.
|
KDY JE NUTNÝ ODBORNÍKPokud se navzdory důkladnému chemickému ošetření po zimě objeví silnější a dlouhodobě nemizící zákal, je vhodné se obrátit na odbornou firmu. Mnoha starostem lze ostatně předejít, když odborníkům svěříte rovnou celé zazimování či odzimování bazénu. To lze pořídit zhruba od 2 000 Kč bez chemie a cestovného. |
Pozor na chlorPřed úpravou vody na zimu je třeba zkontrolovat a případně upravit pH na běžné hodnoty obvyklými prostředky. Doporučuje se také krátkodobě zvýšit dávku chloru na trojnásobek oproti běžnému dávkování. Někteří majitelé chlor ve vhodné podobě (nejlépe granule, přípravky obvykle označené jako chloršok a podobně) přidávají i během přechodných zimních oteplení, kdy se riziko rozvoje nežádoucích mikroorganismů rychle zvyšuje. Při šokové aplikaci chlorových přípravků nezapomínejte, že mají silné bělicí účinky. Rozhodně proto nepoužíváme tablety volně ve vodě a ani granule by neměly zůstávat ležet na dně – voda se musí pohybovat. Jinak riskujete, že na plastovém povrchu bazénu zůstanou bílé skvrny.
Nejlepší ovšem je využít speciálních přípravků pro zimní úpravu vody, kterých je na trhu celá řada a které působí proti tvorbě řas a vápenatých usazenin během zimního období.
Během úpravy vody před zimou musí stále ještě běžet čerpadlo. Díky pracující filtraci dojde k dokonalému promísení a rozpuštění chemikálií. Teprve po chemickém ošetření musíme vodu odpustit pod úroveň skimerů, vtoků do armatur filtrů a dalších zařízení. Ty pak je nutné odpojit a zcela zbavit vody, aby při zamrznutí nepopraskaly a aby mráz či led nepoškodil jak rozvody, tak i povrchové části.
Led není nebezpečný
Navzdory běžným představám není cílem zimní úpravy vody zabránit jejímu zamrznutí. Přestože tlak mrznoucí vody na stěny je značný, dá se jeho destruktivním účinkům snadno předejít. Především je třeba nechat na hladině plout větší množství dilatačních plováků, které zabrání ledu vyvíjet ničivý tlak na stěny. Můžete je buď zakoupit ve specializovaných prodejnách, nebo snadno nahradit různými improvizacemi. Hodí se například kusy polystyrenu nebo prázdné pet láhve zbavené etiket a naplněné do jedné třetiny pískem, aby nádoba byla částečně ponořená a led ji mohl deformovat. Teprve teď můžeme bazén zakrýt neprůhlednou plachtou, která zabrání přístupu světla svědčícího řasám a padání nečistot z okolí. Plachtu je třeba dobře upevnit, aby ji nestrhl silný vítr, a podložit tak, aby se na ní nehromadila dešťová voda a mohla volně stékat do stran mimo prostor bazénu. |
ZAZIMOVÁNÍ V BODECHPro bezproblémový provoz bazénu je třeba dodržovat některé zásady pro zimní období: |
Text: Jan A. Novák
Zdroj: Můj dům 10/2007 / www.dumabyt.cz