Betonové, respektive železobetonové bazény vynikají před všemi ostatními materiály především nejdelší životností a zvýšenou odolností vůči mechanické námaze. Tyto vlastnosti jsou však vyváženy delší dobou výstavby. Podle velikosti a provedení betonového bazénu trvá stavba přibližně dva měsíce, která je daná technologickým procesem tvrdnutí betonu před další povrchovou úpravou. Mnohem větší překážkou však bude jejich cena – jsou totiž zároveň nejnákladnější. Na obestavěny m krychlový prostoru počítejme s částkou od třiapůl až do pěti tisíc korun.
Nerez je materiál, který vás přežije
Hygienická nezávadnost, pevnost, zajímavá barva a lehká zpracovatelnost se staly vlastnostmi, pro které se nerezový materiál stal oblíbeným. Nerez je materiál, který má vysokou odolnost proti korozi. Povrch takového bazénu se neopotřebovává, je stále lesklý, nekoroduje a zachová si svůj vzhled dvacet až třicet let.. Výhodou nerezového bazénu je samonosnost. Proto lze ve velmi krátkém čase postavit bazén bez složitých stavebních úprav. Pro nerezové bazény se buduje pouze betonový základový pás, na který se buduje nosná nerezová konstrukce a pak přivařují nerezové plechy stěn a dna bazénu. Další předností je možnost dodatečného připojení jakýchkoliv doplňků.
Snad jedinou překážkou pro pořízení nerezového bazénu může být poměrně vysoká cena, která je vždy individuální na základě zakázkové výroby, kterou (včetně výroby a montáže bazénu) provádí výhradně odborná firma. Najít ji není jednoduché, protože u nás se nerezovými bazény zabývá snad jedině firma Akvahelp Metal z Třince.
Montované bazény s ocelovou konstrukcí jsou po konstrukční i stavební stránce poměrně nenáročné. Skelet bazénu je zhotoven z ocelového pláště s povrchovou úpravou žárového zinkování a antikorozním nástřikem, což zaručuje téměř neomezenou životnost skeletu. Pro vnitřní úpravu povrchu se vkládá ultrazvukem svařená fólie, stabilizovaná proti UV záření, stálobarevná a odolná proti mrazu. Takto montovaný bazén je vhodný jako nadzemní, pro polozapuštěné či úplně zapuštěné provedení, v libovolné velikost i tvaru. Montáž všech typů se dá realizovat i na poměrně malém prostoru, bez těžké mechanizace a je překvapivě rychlá. Kruh o průměru tří metrů s hloubkou 1,2 metru se dá pořídit za 14 tisíc, osmimetrový téhož tvaru za 58 tisíc. K tomu připočtěme ještě geotextilii nebo fólii, kde se cena pohybuje kolem od 700-1000,- Kč /m2.
Bazén z betonu a geotextilie se snadno rekonstruuje
Bazén se železobetonovou konstrukcí, kde je dno změkčeno geotextilií a celý povrch pak pokrývá fólie, která zároveň slouží jako hydroizolace i pohledový prvek je ideálním řešením pro rekonstrukci starších bazénů. Fólie je vyztužena syntetickým pružným polyetylenovým vláknem, snadno se svařuje, odolává bazénové. Technologii je možné použít na jakýkoliv tvar i velikost bazénu a od toho se samozřejmě odvíjí výše nákladů. Ceny geotextilií a fólií se od bazénů z ocele nijak neliší.
Jedním z klasických a často používaných způsobů povrchové úpravy bazénu je keramika. Z důvodu dobré hydroizolace a nízké nasáklivosti je nutné používat speciální bazénové obklady. Bazén z keramického obkladu je v porovnání s jinými technologiemi sice dražší, ale nespornou výhodou je možnost volby originální barevnosti povrchu. Takovou výhodu a kvalitu nenabízí prakticky žádná jiná technologie ani materiál pro povrchovou úpravu bazénu. Při použití kvalitních podkladových materiálů, hydroizolaci a tmelů je zabezpečená dlouhodobá životnost bazénu. Další výhodou je jednotný vzhled doplňků bazénové keramiky, ať už se jedná o tvarovky k řešení koutů a hran bazénu, přelivné hrany či přechody na keramický obklad ochozu bazénu.
Bazén obložený keramikou je nejnákladnější ze všech typů, v tomto případě stavíme totiž bazény dva. První železobetonový jako základní konstrukci a teprve pak se dostane na keramický obklad. Cenově se bazénová keramika pohybuje v rozmezí 3500-5000 Kč/m2 obkládané plochy.
Irena Forejtová
Zdroj: www.Living.cz