Současní odborníci Feng-shui hledají cesty, jak tuto tradiční moudrost sladit s technologiemi 20. století a s nejnovějšími výzkumy a vytvořit tak nové způsoby použití Feng-shui v současném životě a práci lidí západní civilizace. Číňané věří, že to, co nás obklopuje, je promítnutím toho, co se děje v nás a také nad námi, čili jaké energie nás doprovázejí. Právě promyšleným umístěním domácího bazénu tak můžete ovlivnit nejen celkovou atmosféru domova, ale dokonce i úspěch, štěstí a spokojenost v osobním a rodinném životě. Rané kultury byly na blízkosti vody závislé, svá sídla budovali blízko dobrých vodních zdrojů, přičemž dveře situovali směrem, z něhož k nim voda přitékala. V klasickém feng – shui voda symbolizuje blahobyt. Východní design se přísně vyhýbá všem ostrým hranám a pravidelným tvarům, které odráží negativní energii, a tím ji násobí. „ Francouzský systém ztraceného bednění umožňuje u vnitřních i venkovních bazénů Desjoyaux měnit tvar každých 25 centimetrů. U rodinných bazénů je v současné době populární tzv. ledvinkový tvar nebo klasický ovál.“, říká jednatel společnosti Rudolf Pejša.
DESET PRAKTICKÝCH RAD PRO UMÍSTĚNÍ BAZÉNU:
1/ Podle učení Feng - shui se trigram se symbolem vody nachází v levém zadním rohu domu nebo zahrady. Právě zde je tedy nejvhodnější prostor pro umístění bazénu. Voda v jakékoli podobě představuje podle východní filozofie centrum pro hojnost a požehnání. Východní učenci věřili, že právě posílení tohoto prostoru přináší bohatství, a tím i svobodu a lehkost v osobním životě.
2/ Bazén bychom nikdy neměli stavět uprostřed domu nebo zahrady, kde se nachází Tai-čchi střed nebo také jednota všech osmi trigramů. Vodní plocha by tak narušila prostor, kde se střetávají veškeré proudící energie a negativně by tak ovlivnila především osobní vztahy a ostatní aspekty života (štěstí, vnitřní energii, poznání, atd).
3/ Dveře nebo vchod do zahrady jsou chápány jako ústa, okna jako oči. Proto bazén nikdy nestavte přímo do dveří nebo vstupu, aby dobrá energie nemohla z prostoru ven a ta špatná zase dovnitř.
4/ Zvláštním způsobem působí u vnitřních bazénů zrcadla a zrcadlové stěny, a to nejen proto, že zvětšují prostor. Zrcadla totiž odráží nejen obraz, ale i proudící energii. Zrcadla bychom měli používat oválná nebo osmiúhelníková. Zrcadlové kachle, z nichž je možné sestavit libovolně velké zrcadlo, se nedoporučují, protože dávají roztříštěný obraz a ten nepřináší štěstí.
5/ Z rostlin v okolí bazénu dávejte přednost těm, co mají velké kulaté listy. Špičaté a ostré listy různých palem a subtropických rostlin potřebují hodně místa, aby se jejich ostrá energie nevbodávala do psyché osob, sedících poblíž na pohovce nebo v křesle. Zdravé, svěží rostliny ve vašem domácím prostoru vyzařují životodárnou energii čchi, pozor si ale dejte na uvadlé nebo poničené listy, které mají naopak negativní vliv.
6/ Z okolí bazénu bez milosti vyhoďte prasklé nebo rozbité předměty. Není to pouze z estetických důvodů, vzniká tu negativní ša. Jedním ze základních pravidel feng-shui je právě dodržování čistoty, pořádku, harmonie navenek přímo ovlivňuje harmonii vnitřní.
7/ Pozitivní účinky zvukové kulisy proudící vody znaly nejen staří Číňané. U bazénů pak tento zvuk supluje vířívka nebo protiproud. Uklidňujícím dojmem však působí už i pravidelný zvuk zapnuté filtrace. Směr proudící vody by měl být rovnoběžný s cestou, která vede do domu nebo místnosti.
8/ Důležitá je i svěží vůně čisté vodní plochy. Vydýchaný vzduch přináší " vydýchané " myšlenky.
9/ Na noc bazén pokud možno vždy zakrývejte. I tudy totiž z vašeho domova uniká energie.
10/ A pamatujte: Aby do domu vstoupilo štěstí, počet schodů nejen v domě, ale i do bazénu by vždy měl být lichý.