Vše o bazénech,
aneb odborníkem na bazény snadno a rychle

Naše tipy

 

Odolné zastřešení bazénů od Albixonu, bazénového specialisty č. 1 v ČR.

Bazény - Marimex za nízké ceny, široká nabídka a doprava zdarma.

Kvalitní bazény na každou zahradu

 Pořiďte si bazén z jedinčného vysoce odolného materiálu Abistone

Doporučujeme

Kvalitní a levné bazény a příslušenství

Prodej saun pro Vaši dokonalou relaxaci

Kvalitní a luxusní vířivky od Artesian Spas.

Zastřešení bazénů

 
Venkovní bazény

Sečteno a podtrženo: všechna pro a proti

Sečteno a podtrženo: všechna pro a proti

Sumář o výhodách či nevýhodách jednotlivých typů bazénů je konečnou bilancí v přehledu typů bazénů podle stavební i finanční náročnosti, kdy jeden jediný údaj může vyvážit či úplně zatratit váš záměr postavit si vysněný bazén. Důležité je vědět kam bazén postavíme, jak často jej využijeme a kolik času jsme ochotni věnovat údržbě provozu.

Plastové a nafukovací bazény jsou sezónní záležitostí

 

Kromě toho, že jsou naprosto bezpečné pro děti, plusem levných plastových bazénů je jednoduchý provoz, snadná montáž i demontáž bez odborné pomoci a nenáročnost na velikost úložného prostoru v zimě. Nízká cena se však odrazí na kvalitě vody, kterou se ani nevyplatí kontrolovat bazénovou chemií. Zato zaplatíme častou výměnou vody, rekreačním cachtáním místo plavání a nákupem dalšího bazénu pro další sezónu. Orientační cena u dětských bazénů se pohybuje od několika desítek až do zhruba tisíce korun.

Oblíbené nafukovací bazény typu Tampa jsou co do kvality vody srovnatelné s plastovými, ale svou velikostí náročnější na prostor a zimní uskladnění. Nejlevnější kruhový typ je k dostání za 1790 a nejdražší, sedm metrů dlouhý ovál za 23 tisíc včetně příslušenství.

 
Bazény z plechu a fólie vydrží podle toho, jak s ním zacházíte

 

Klady i zápory plechových bazénů jsou téměř v rovnováze. Předností je opět snadná montáž i demontáž bez stavební připravenosti, rychlost stavby, jednoduchá opravitelnost či výměna fólie i nenáročná provozní údržba. Nevýhodou je opět problematická kvalita vody, (bazény tohoto typu nemají výpusť), a relativně krátká životnost. Tvar, velikost i hloubka bazénu je daná výrobcem, takže máme na výběr pouze kruhový typ s hloubkou vody 0,91 nebo 1,2 metru. Písková nebo kartušová filtrace a schůdky jsou zpravidla již zahrnuty v konečné ceně. Kruh o průměru 3,60 a výšce 91 cm pořídíme v každém hypermarketu do šesti tisíc, větší s průměrem 4,57 metru za přibližně 8700.

 
Laminátový bazén snadno a rychle

 

Velký bazén, v němž se dá plavat a který vydrží minimálně patnáct let, to už je investice na pováženou. Při usazování laminátového skeletu se však bez jeřábu neobejdeme, zato se od koupě bazénu vykoupeme již za dva dny. To však předpokládá mít hotovou betonovou plochu, na níž se bazén usazuje. Její kvalita rozhoduje o případném zborcení laminátového skeletu, proto se vyplatí pořizovat laminátový bazén od firmy na klíč.

Stárnutím laminát ztrácí svůj prvotní hezký vzhled a případné opravy skeletu jsou viditelné. Na trhu jsou většinou jen typizované tvary oválu či obdélníku v cenových relacích zhruba kolem stodvaceti tisíc korun. Samozřejmě jen bez montáže, za laminátový skelet

 
Problematické polypropylénové bazény

 

Jdou sice žádané, ale s poměrně diskutabilními vlastnostmi. Jejich životnost je velmi závislá na povětrnostních vlivech a kvalitní betonáží základové desky a postupné betonáži pro zpevnění stěn. Při nízkých teplotách a nekvalitním provedení skeletu či podkladové desky hrozí zborcení při vypuštění bazénu, v létě se propylen roztahuje vlivem slunečního záření. Záhyby, prolamy, praskání, to vše ovlivňuje dobu použitelnosti bazénu. Kompenzací případných problémů je poměrně nízká cena. Nejlevnější o třímetrovém průměru s metrovou hloubkou vodní hladiny pořídíte do dvaceti tisíc, velké šestimetrové s „plavací“ hloubkou kolem sedmdesáti tisíc korun.

 
Bazén z kopolymeru vydrží snad všechno

 

V plusovém hodnocení bazény z kopolymeru opravdu vynikají. Materiál má téměř neomezenou životnost, bezúdržbový povrch bez viditelných optických změn vzniklých provozem a používáním bazénové chemie. Samonosnost a možnost volby libovolného tvaru umožňuje instalaci na povrch i pod úroveň terénu. Předností je rovněž rychlá montáž. Ovál či kruh s hloubkou od 1,2 do 1,5 metru a průměrem od 3 do 5 metrů se cenově pohybuje od 25 do 83 tisíc korun, včetně atypických rozměrů.

 
Dřevěný bazén je poměrně drahý

 

Co pro dřevěnou konstrukci bazénu mluví je přírodní vzhled. Jinak je věcí nároků spotřebitele, zda bazén využije jako rekreační a smíří se s jednoduchým provozem, který se rovná levným plastovým a plechovým bazénům nebo se „plácne přes kapsu“ a pořídí si venkovní hydromasážní koupel v tomtéž provedení. Dřevěný osmiúhelník s vnitřní fólií o průměru od 4 do 6 metrů vyjde na 52 až 78 tisíc korun, obdélník 3,7 m x 5,57 m na 93 tisíc.

 
Betonový bazén libovolného tvaru u hloubky

 

Kladem betonových bazénů je velmi dlouhá životnost, možnost volby libovolného tvaru a hloubky, výběr materiálu i barvy povrchové úpravy a případné osazení libovolných atrakcí a doplňků. Minusem je nutnost naprosto precizně a kvalitně provedeného díla, které zpravidla provádí odborná firma, včetně specializované firmy na izolaci a povrchovou úpravu. Co může zájemce o betonový bazén odradit je dlouhá doba výstavby a vysoké pořizovací náklady, kde se pod sto tisíc nedostaneme. Pro vyvložkování betonového skeletu či stavbu bazénu z tvárnicových bloků se používá fóliování geotextilií, kde včetně montáže, lišt a fólie zaplatíme za čtvereční metr 1270 korun bez DPH.

 
Nerezový bazén nemůže být barevný

 

Nerez je nejkvalitnější ocel, proto od takového materiálu očekáváme mechanickou i chemickou odolnost. Samonosnost nerezu umožňuje rychlou výstavbu bazénu na základový betonový pás. S vlastními silami však nevystačíme, protože montáž skeletu vyžaduje odbornou firmu specializovanou na svařování nerezu. Výhodou nerezových bazénů je možnost výběru tvaru, hloubky a doplňků. Jediné s čím se musíme smířit je ocelová šeď, protože jiná barevná varianta neexistuje. Další překážkou (nebo předností?) je cena, která se během životnosti bazénu několikanásobně vrátí, protože o údržbě či obnově povrchu nemůže být řeč. Životnost nerezového bazénu je totiž omezena snad jen délkou našeho života či živelní pohromou. A jak hluboko sáhneme do peněženky? To záleží je na nás, neboť nerezové bazény nejsou typizované a jsou dodávány pouze na zakázku.

 
Montované bazény s geotextilií bez bagru nepostavíte

 

Na stavební připravenost jsou montované bazény s geotextilií poměrně náročné, pokud se nerozhodnete pro nadzemní bazén z ocele a geotextilie (nebo fólie), kde je třeba zhotovit základovou armovanou desku a stěny zateplit izolací. Vlastní bazén pak firma smontuje a usadí během dvou dnů. Nejmenší typ takového bazénu (průměr 3 m) bez stavební připravenosti, montáže bazénu a jeho dopravy pořídíte do dvaceti tisíc.

Jako polo- nebo zcela zapuštěné se staví bazény s geotextilií. Libovolná volba tvaru i velikosti bazénu, jednoduchá oprava a rekonstrukce, vysoká pevnost, vodonepropustnost a stálobarevnost fólie, vysoká až dvacetiletá životnost a jednoduchá údržba, včetně vypouštění bazénu - to vše mluví pro. Velkou nevýhodou kombinace bazénu z betonu a geotextilie zůstává stavební připravenost za přítomnosti těžké techniky. Výhodnějším a méně pracným řešením je ztracené bednění jako samonosný prvek, který umožňuje bazén umístit do svahu nebo na méně stabilní podloží. A cena bazénu? Orientačně počítejte s částkou od sto tisíc výš.

 

Bazén s keramickým obkladem je nejnáročnější

 

Keramický obklad nebo skleněná mozaika venkovních bazénů jsou stavebně i finančně nejnáročnější a později se obtížně rekonstruují za cenu vysokých nákladů. Dalším minusem je pracná stavební připravenost, nutnost kvalitní hydroizolace, kvalita spárovacích hmot a mrazuodolné keramiky. Plusem zůstává vysoká estetičnost, možnost volby různých tvarů, velikostí, schodišť, případně instalace nadstandardních hydromasážních prvků. Životnost keramických bazénů se předpokládá po dobu minimálně deseti let. Cenové relace mozaiky se liší podle materiálu. Za metr čtvereční mozaiky bez pokládky vydáme kolem 2200 korun bez DPH. K tomu je třeba připočítat náklady na stavbu železobetonového skeletu bazénu, což podle velikosti obnáší investici několika set tisíc, takže keramická mozaika je jako efektní povrch bazénu jakousi „třešinkou na dortu“.

 

Autor: Irena Forejtová
 

Zdroj: www.Living.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x