1. Jaký typ vybrat?Při výběru bazénu byste v prvé řadě měli vědět, k čemu a jak často ho bude vaše rodina využívat. Trh totiž nabízí desítky bazénů různých konstrukcí (plastové nebo dřevěné s fóliovým vyložením, samonosné z PVC, ocelové s plastovou výstelkou, laminátové, masivní betonové, železobetonové na principu ztraceného bednění z polypropylenu) a není těžké se přehmátnout.
Například kvalitní železobetonový bazén má sice prakticky neomezenou životnost, ale bydlíte-li například na Vysočině nebo v Beskydech, je jasné, že jej bez nutného topení budete využívat maximálně tři měsíce v roce. Levnější nadzemní bazény se zase spíše hodí na chalupu, protože několikametrová konstrukce se stane přes léto nechtěnou dominantou zahrady. O zdevastovaném trávníku ani nemluvě.
2. Jak má být velký?
Tak jako v prvním bodě vám v první řadě poskytnou odpověď vaše finance. Ale je dobré vědět, že i malý bazén doplněný o protiproud dokáže uspokojit i náročnější plavce. Obecně platí, že smysl má pouze takový bazén, v němž lze plavat. Pouhé osvěžení svěřte raději obyčejné sprše či přenosnému bazénku. Pro kondiční plavání stačí rozměr 2,5 x 4,5 m a protiproud. Pro rodinné koupání je třeba bazén nejméně 6 x 3 m velký. Minimální hloubka bazénu by měla být okolo metru, zcela dostačující pro plavání dospělých je 1,2 – 1,3 m. |
3. Čtverec, nebo ovál?Dobám, kdy bazénům vládly čtverce, ovály a kola, už odzvonilo. Moderní technologie umožňují výrobu téměř jakýchkoliv tvarů a velikostí. Od oblíbených „ledvinkových“ bazénů se dnešní bazény posunuly o další krok. Metoda „ztraceného bednění“ dovoluje změnit tvar každých 25 cm a záleží tedy plně na vaší fantazii a konkrétních požadavcích na umístění bazénu.
Netradiční tvar může být dobrým řešením právě při nedostatku prostoru. V zásadě platí, že obdélníkové bazény jsou vhodné pro plavce a při rohovém umístění. Jejich případné zastřešení a zakrytí je také finančně nejméně náročné. Ledvinkový typ je zase skvělý pro celou rodinu – dobrý plavec může plout středem, zatímco děti si hrají v jedné části na honěnou – a v protilehlém rohu se opatrně namáčí tetička. Netradiční tvar bazénu také může zcela změnit dispozice fádní zahrady…
|
4. Kam s ním?Díky moderním technologiím vás již nemusí limitovat pouze rovný terén. Bazény (samozřejmě dle druhu) lze usazovat i do mírných svahů a prakticky do všech zahradních terénů. Některé věci byste přesto mohli zvážit. Důležitou roli hraje dostupnost přívodu vody, kanalizace a elektrických rozvodů. Čím jsou blíže, tím stavba bude levnější či méně pracnější. Postavíte-li bazén v těsném kontaktu s obvodovou zdí zahrady či domu, nabízí se tak možnost jednoduchého zastřešení. Zeď ovšem může stínit.
Dobré je také bazén neumisťovat k plotu, který sousedí s veřejnou komunikací. Problém „nezvaných očí“ dokáže vyřešit stavba zídky nebo vysázení živého plotu. V tomto případě si ověřte, jak dlouho potrvá, než keře či stromky dostatečně vyrostou.
Potenciální hrozba číhá i u samot. Je vhodné dopředu se na příslušném úřadě ujistit, že se ve vašem sousedství neplánuje další výstavba. Ujistěte se raději několikrát, že po umístění bazénu zbude dostatečně široká přístupová cesta. Tím je míněn přístup k vašemu domu i pro těžší techniku. Ačkoliv máte možná pocit, že jste se svým příbytkem naprosto spokojeni, nehodláte nic měnit a veškeré rozvody a technické zázemí máte v pořádku, podle platných zákonů schválnosti se rozhodnete pro „malou“ úpravu kuchyně nebo se naruší kanalizace.
Z praktických důvodů je vhodnější neumisťovat bazén do přímého sousedství vzrostlých stromů. Padající listí, jehličí a jiné nečistoty by vám zbytečně komplikovaly údržbu.
|
5. Stavbou investice nekončíMusíte počítat s tím, že každý bazén bude potřebovat alespoň základní doplňky. Letní plachtu, abyste vodu uchránili před nečistotami – a zároveň zabránili prochladnutí vody. Zimní plachta zase zabrání rozmnožení řas a na jaře vám výrazně usnadní znovuuvedení bazénu do provozu.
Na českém trhu dnes existuje celá řada přídavných komplementů, které podstatně rozšíří a zpříjemní potenciální využití vašeho bazénů. Jedná se například o protiproud, nebo tzv. blower, který pracuje na principu vířivky.
|
Funkčním doplňkem je také románské schodiště, které nejen usnadní přístup do bazénu, ale stává se dětským koutkem nebo oázou pro ty, kteří si v horkých dnech chtějí ve vodě příjemně osvěžovat namáhaná chodidla.
6. Myslete na bezpečnostVe Francii byl nedávno přijat zákon, podle kterého musejí být všechny nekryté bazény vybaveny ochrannými prvky proti utonutí. Je to logické – bazén by měl být místem radovánek, nikoli tragédií. Důležité je proto bezpečnostní zábradlí a krycí lamelová roleta, která se po jediném otočení klíče rozvine přes hladinu.
7. Finanční rozvahaCeny zahradních bazénů se pohybují od několika tisíc až třeba po půl milionu korun. Nejlevnější jsou samozřejmě dětské nadzemní bazény. Poměrně levné jsou také pozinkované nebo plastové bazény. Jelikož se naše podnebí vyznačuje velkými teplotními rozdíly nejen během roku, ale i mezi dnem a nocí, hrozí plastovým bazénům nebezpečí vzniku trhlinek nebo i případná deformace.
Betonové bazény mají podstatně vyšší životnost, pevnost a nepropustnost, vyžadují ale větší stavební připravenost. Méně kvalitní keramický obklad mohou zase narušit větší mrazy. Bazény na principu ztraceného bednění podobnými nešvary netrpí, ale zase vás základní stavba může vyjít hodně přes sto tisíc. Při výběru vhodného typu bazénu prostě nikdy slepě nepodléhejte reklamě. Důkladně se přesvědčte, co všechno inzerovaná cena zahrnuje. Často si firma zvlášť účtuje například cenu zemních prací, obrubních kamenů, filtračních zařízení a dalších prostředků pro údržbu. I u levnějších typů bazénů se stává, že si budete muset navíc dokoupit celou řadu doplňků, bez kterých se provoz neobejde, a základní cena se tak vyšplhá až na úroveň daleko kvalitnějších rodinných bazénů. Většina firem dnes nabízí eventualitu rozložené platby, takže si i s průměrným příjmem můžete případně dovolit bazén vyšší kvality, který bude vaší rodině bezproblémově sloužit 20 a více let. |
Ceny bazénůCeny bazénů jsou velmi individuální. Kvalitní nadzemní bazén, v němž lze i plavat, lze pořídit v rozmezí 6 000-20 000 Kč. Se zapuštěnými bazény je to složitější. Na trhu jsou desítky rozličných konstrukcí. Liší se i vybaveností – u některých firem je třeba dokoupit příslušenství. Například fóliový bazén o velikosti 3,20 x 5,25 m o hloubce 1,2 m vás přijde asi na 30 000 Kč. Polypropylenový bazén o rozměrech 5 x 10 m o hloubce 1,2 m už stojí 75 000 Kč. Fóliový bazén podobných rozměrů, jehož konstrukce je z pozinkovaných plechů, stojí zase 57 000 Kč. Ten samý rozměr vyhotovený technologií ztraceného bednění (s proměnlivou hloubkou dna) přijde na 148 000 Kč. Pokud má ale konstrukci nosných prvků z umělé hmoty (a hloubku 2,2 m), zaplatíte za něj 200 000 Kč. |
8. Kdo vám bazén postaví?Předtím než se svěříte do rukou konkrétní společnosti, seznamte se nejen s jejími produkty, ale svou pozornost věnujte také zárukám a cenové politice, kterou se řídí. Každá firma má jiný způsob účtování. Informujte se proto, zda uvedená cena znamená kompletní dodávku na klíč, včetně vybavení, nebo jestli se jedná pouze o základní cenu.
|
Text: Jan Kalous, Adam Krejčík Zdroj: Rodinný dům 2/2005, www.dumabyt.cz
Bazény akce Marimex nabízí širokou nabídku venkovních bazénů.