Bazén se zvlášť v posledních letech postupně stává nedílnou součástí exteriérů i interiérů rodinných domů. Teď nemáme na mysli nějaké to provizorní nafukovací brouzdaliště, ale opravdovou soukromou „plovárnu“. Venku zastřešenou, s ohřevem vody a tedy celoročním provozem, uvnitř s neomezenými technickými možnostmi a doplňky.
V tuzemských klimatických podmínkách si v bazénu se zastřešením rozhodně prodloužíte sezónu. Nabízí se totiž možnost koupání od dubna až do října. Řešení má ještě další výhody: účinná zábrana přirozenému znečišťování vody prachem, poletujícími nečistotami (listím, rozfoukanou trávou, hmyzem) a dešťovou vodou. Krytí je účinné i proti škodlivému UV záření a má ještě mnoho dalších výhod. Chcete-li ovšem zastřešovat, logicky musíte mít co zastřešit. Trh dnes nabízí spoustu nejsráznějších materiálových, tvarových a dalších variant. Je dobré vědět, že například bazény vyrobené ze sklolaminátových kompozitů mají zpravidla několikanásobně vyšší životnost než třeba bazény plastové či fóliové. Tyto vlastnosti získal materiál díky skloubení vynikajících vlastností skleněného vlákna se syntetickými termosetovými pryskyřicemi. Je obecně známo, že ke stárnutí materiálů dochází především kvůli častému střídání teplot, v jejichž důsledku se objem hmoty za tepla roztahuje a v chladu naopak smršťuje. Ve struktuře materiálu nejprve vzniknou mikroskopické praskliny a trhliny, hmota křehne a nakonec nevydrží tlak vody.
Nebojte se laminátu
Laminátové výrobky jsou díky skleněné výztuži (tvoří v nich vlastně jakousi kostru) rozměrově stálé i za velmi rozdílných teplot. Je to proto, že skleněné vlákno, odborně E-sklo, uvnitř struktury materiálu bylo původně vyvinuto pro kosmický a letecký průmysl. Muselo tudíž splňovat poměrně vysoké kvalitativní parametry. Dnes se z laminátu staví lodě, letadla, komponenty závodních motocyklů a automobilů, i opláštění vysokorychlostních vlaků. K přednostem patří pevnost i tuhost konstrukce, umocněná špičkovou technologií zateplení pomocí kompaktního nástřiku tvrdou polyuretanovou pěnou. Stejným způsobem, po osazení bazénu, se izoluje i veškeré jeho příslušenství (trysky, osvětlení, potrubí, atd.). Důležitá je také povrchová úprava. Používají se speciální materiály se stabilizací vůči UV záření, s vysokou odolností proti chlorované vodě. Bazén se pomocí techniky ukládá na předem instalovanou vrstvu tepelné izolace (zpravidla polystyrénová vana) ve výkopu. Výhodou je, že odpadají veškeré Mokré stavební procesy, tedy betonáž nebo obezdívka. Těleso bazénu se samovolně usazuje při napouštění vodou a stačí stěny obsypat dříve vytěženou zeminou
Co je dobré vědět předem:
- v případě rozsáhlejších úprav si zjistěte, zda nebudete potřebovat stavební povolení
- zda dodavatelská firma řeší i přípravu – vodo a elektroinstalace, odpady…a okolní úpravy (dlažbu, obklady)
- přesné definice použitých materiálů, konstrukční řešení a povrchovou úpravu
- způsob účinného zazimování pokud jde o bazén se sezónním provozem
S motykou nevystačíte
Zdroj: www.Living.cz