„Práci je třeba rozdělit do několika kroků,“ radí Rudolf Pejša z firmy Bazény Desjoyaux. „Po odkrytí bazénu a poklizení plováků, které bránily porušení bazénu mrazem, nejprve odstraňte nečistoty z bezprostředního okolí bazénu. Poté je třeba očistit speciálním gelem stěny bazénu nad vodní hladinou a poté doplnit vodu v bazénu cca 10 cm pod okraj. Dalším krokem je osazení a zapojení filtrační jednotky. Tuto část práce je určitě lepší svěřit odbornému servisu.“ Pokud se přesto rozhodnete vše udělat vlastnoručně, pozor na uzemnění, nezapomeňte vyzkoušet funkci proudového chrániče! Filtrační jednotku vyzkoušejte až po zavodnění čerpadla. Důležité je mechanické vysátí usazenin ze dna bazénu. Po zimně jich bývá skutečně velké množství, proto se doporučuje filtrační vložky prát raději několikrát za sebou.
Bezprostředně po naplnění bazénu vodou provedeme první ošetření vody a upravení pH pomocí šokové dávky chloru ( na 50 m3 vody 25 malých tablet nebo 300g granulátu) a regenerační dávku Algicidu – stabilizátoru chloru ( na 50 m3 vody 1l). Tím zbavíme vodu mikrobiologických zárodků a organických nečistot. Po chlorové terapii je třeba na cca 2 dny spustit filtraci na trvalý chod. „Neurychlujte nikdy filtraci spouštěním protiproudu, zvyšuje se tím filtrační rychlost a klesá účinnost filtrace,“ upozorňuje na častou chybu pan Pejša z Desjoyaux. „Jestliže se po prvním chlorování voda zabarví hnědě nebo do zelena, znamená to, že je v ní obsaženo železo nebo mangan. V prvních dnech po naplnění bazénu hodnotu pH neregulujeme, avšak nejpozději do jednoho týdne upravíme pH na ideální hodnotu 7,2 – 7,6.“
Pokud by uvedený postup nepřinesl žádoucí výsledek (mléčná voda, přemnožené řasy, železitá voda, apod.), zavolejte si specializovanou firmu, která váš problém během krátké doby vyřeší. Pokud si chcete práci s odzimováním bazénu úplně odpustit, můžete si kompletní „oživení“ včetně chemického ošetření objednat u firmy.
Když je voda kalná
- stává se zvláště po zimě, ale i během léta
∙ Vždy, když je voda kalná, ale i preventivně během sezóny přidáváme rozjasňující přípravek.
∙ Filtrovat, dokud není voda zase jasná.
Když už žádná chemie nepomůže?
- zvláště po zimě a u bazénů s nekvalitní filtrací, mohou chemické přípravky selhat
∙ Nezbude nic jiného než vodu vypustit, bazén vyčistit a napustit ho znovu. Což je zvlášť problematické u bazénů s fólií místo keramického obkladu. Tlak vody totiž pomáhá držet fólii napnutou a mohlo by snadno dojít k jejímu odchlípnutí a zkrabacení, nebo dokonce k mechanickému porušení.